Ogrzewanie domu jest istotne
Zbliżający się chłodniejszy okres w roku zmusza wiele osób posiadających domy do sprawdzenia stanu instalacji grzewczej. Ogrzewanie domu w naszych warunkach klimatycznych jest niezbędne. Już podczas jesieni przychodzą chłodniejsze dni i noce. Każdy dom powinien posiadać sprawną instalacje, dzięki której będzie można uzyskać ciepło w jego wnętrzu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów instalacji. Popularne w Polsce jest centralne ogrzewanie, z paliwem takim jak drewno, czy węgiel. Jednak ogrzewanie gazem także jest dość często stosowane.
Przy zmianie instalacji na gazową lub przy decyzji zamontowania kotła gazowego do nowo budowanego domu warto wiedzieć jak wygląda sytuacja na rynku kotłów. Dobrze jest mieć świadomość jaki kocioł będzie najbardziej odpowiedni do naszego domu.
Kotły gazowe mają wiele zalet. Są one ciągle gotowe do pracy oraz są bardzo łatwe w obsłudze. Mogą one spełniać funkcje ogrzewania mieszkania, jak i podgrzewania wody. Aktualnie producenci oferują wiele rodzajów kotłów gazowych, które różnią się nieco różnymi cechami. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawimy ogólny podział kotłów gazowych i przedstawimy ich specyfikę działania oraz stosunki cen.
Podział kotłów gazowych
Kotły gazowe oferowane przez dzisiejszych producentów można podzielić następująco:
Ze względu na ich usytuowanie
- kotły wiszące
- kotły stojące
Ze względu na ich funkcjonalność
- kotły jednofunkcyjne
- kotły dwufunkcyjne
Ze względu na ich konstrukcję komory spalania oraz sposób pobierania powietrza, a także metodę odprowadzania spalin
- kotły z zamkniętą komorą spalania
- kotły z otwartą komorą spalania
Ze względu na ich metodykę działania
- kotły tradycyjne
- kotły kondensacyjne
Kotły gazowe wiszące
Kotły tego typu są dość małymi urządzeniami. Można je bez problemu zamontować w niezbyt dużej łazience, czy kuchni. Te małe kotły świetnie wkomponują się w nowoczesny wygląd każdego pomieszczenia. Są bardzo wygodne i praktyczne. Jednak poprzez to, że są mniejsze, lżejsze są mniej wytrzymałe, bardziej podatne na uszkodzenia. Są oczywiście tańsze od kotłów stojących.
Kotły gazowe stojące
Ten typ kotłów jest zdecydowanie większy od opisanych powyżej, są także cięższe. Na pewno nie zmieszczą się do każdej łazienki, czy kuchni. Trzeba przygotować dla nich specjalne miejsce. Jednak kotły takie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i trwalsze od wiszących. Kotły takie najlepiej jest montować w wydzielonej w domu kotłowni. Są droższe, niż kotły wiszące.
Kotły jednofunkcyjne
Przeznaczone są do ogrzewania wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania domu. W celu podgrzewania wody użytkowej przez kotły jednofunkcyjne konieczne jest zakupienie odpowiednich zasobników. Oczywiście zasobniki takie muszą zająć pewną ilość miejsca w domu. Często będzie potrzebna na to odpowiednich rozmiarów kotłownia. Świetnie nada się do dużych domów. Ze względu na konieczność dokupienia zasobników cena kotła będzie nieco większa.
Kotły dwufunkcyjne
Służą do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej. Posiadają dodatkowy przepływowy wymiennik, które podgrzewa wodę. Nie wymaga montowania dodatkowych zasobników. Jego cena jest niższa, niż kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem, jednak w przypadku większych domów raczej gorzej się sprawdzi od poprzednika z zasobnikiem. Kotły dwufunkcyjne są raczej dedykowane mniejszym obiektom. Mogą okazać się tańsze od jednofunkcyjnych.
Kotły z zamkniętą komorą spalania
Tego typu kotły są bardziej bezpiecznymi urządzeniami niż opisane poniżej kotły z otwartą komorą. Są także nieco droższe. Mają one wbudowany wentylator, który zapewnia zasysanie powietrza spoza budynku. Spaliny także odprowadzane są na zewnątrz. Kotły z otwartą komorą spalania można montować nie tylko w kotłowniach ale również w kuchni, czy łazience, ponieważ jest to bezpieczne.
Kotły z otwartą komorą spalania
Kotły tego typu pozyskują powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym się znajdują. Natomiast spaliny trafiają bezpośrednio do komina. Kotły tego typu koniecznie wymagają posiadanie sprawnego systemu wymiany powietrza. Najlepszym i zalecanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Kotły tego typu najbezpieczniej jest montować w odpowiednich pomieszczeniach – kotłowniach.
Kotły tradycyjne
Stosowane są od wielu lat i nadal wiodą prym w polskich domach. Urządzenia te są stosunkowo tanie. Jednak ich efektywność nie jest taka wysoka. Sprawność kotłów tradycyjnych jest niższa, niż opisanych niżej kotłów kondensacyjnych, nie występuje w nich także zjawisko wykraplania pary wodnej ze spalin. W przypadku kotłów tradycyjnych spaliny, które wychodzą z kotła mają wysoką temperaturę i nie następuje skroplenie pary. Ciepło, które jest w spalinach bezpowrotnie ucieka przez komin. Kotły tradycyjne są mniej ekologiczne, niż kondensacyjne.
Kotły kondensacyjne
Są to urządzenia, które odzyskują ciepło z wody w postaci pary. W kotłach takich znajdziemy dodatkowy wymiennik, poprzez który z pary wodnej pobierane jest ciepło. Dzięki temu można uzyskać nawet do około 10% dodatkowej energii. Dlatego kotły kondensacyjne mają nieco lepszą skuteczność od kotłów tradycyjnych. Kotły kondensacyjne zapewniają także oszczędność paliwa na poziomie 10 – 20 %. Oczywiście niespodzianką nie będzie fakt, że tego typu urządzenia są droższe od opisanych powyżej kotłów tradycyjnych. Ich cena może być nawet dwukrotnie większa. Kotły kondensacyjne są bardziej ekologiczne od tradycyjnych.
Jak widzimy, mamy dostępne różne rodzaje kotłów. Rodzaj, który wybierzemy zależy zarówno od zasobności naszego portfela, od wielkości domu, czy też od ilości miejsca, które możemy lub chcemy przeznaczyć na kocioł.