Własny dom jest marzeniem wielu osób. Jednak, aby je ziścić trzeba przejść dość długą drogę. Nie mówię tu tylko o samej budowie ale również przygotowanie potrzebnych dokumentów. Jako przyszli właściciele musimy zadbać nie tylko o pieniądze na budowę ale również wszelkie potrzebne pozwolenia i plany. Może to wymagać od nas wiele cierpliwości i sporo czasu spędzonego w urzędach. Ależ jaka radość czeka nas na końcu, gdy otworzymy drzwi do naszych wymarzonych czterech ścian.
Zakup terenu na którym postawimy nasz dom
Można powiedzieć, że jest to podstawa. No bo przecież jak wybudować dom gdy nie ma odpowiedniego terenu. Dlatego zakup działki musi być przemyślany. Nie można postępować pochopnie. Należy również pamiętać, że nie na każdej działce można wybudować dom. Aby się dowiedzieć czy dana działka umożliwia budowę należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Czego dowiemy się z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Dokument ten w szczegółowy sposób określa jakie budynki możemy na danej działce zbudować. Czy są to budynki gospodarcze, mieszkalne, garaże, budynki z lokalami branżowymi itp. Mówi on również o szczegółowych parametrach budynku. Jakie mogą być jego maksymalne wymiary, ilość kondygnacji czy wysokość całkowita. Dobrym rozwiązaniem będzie już na tym etapie rozpoczęcie współpracy z architektem. Warto dowiedzieć się również na temat zaplanowanych inwestycji. Dlaczego ? Ponieważ może się okazać, że chcemy mieszkać w spokojnej okolicy, a za kilka lat w naszym sąsiedztwie powstanie droga szybkiego ruchu. Założę się, że nikt nie chciał by doświadczyć takiej sytuacji. Dlatego lepiej to sprawdzić wcześniej niż potem żałować.
Najczęściej zadawane pytanie
Mianowicie. Czy skorzystać z gotowego projektu czy może indywidualne projektowanie wymarzonego lokum. Obie te opcję mają swoje plusy i minusy. Za projekt indywidualny zapłacimy więcej, ale każdy element będzie zaprojektowany według naszych upodobań i pomysłów. Jeżeli chodzi o projekt gotowy to jest on tańszy, jednakże tutaj nie możemy ingerować w rozkład pomieszczeń ani ich wymiary. Dlatego przy wyborze należy bardzo starannie się zastanowić i wybrać taki układ który najbardziej nam odpowiada. Gdy już wybierzemy, otrzymamy od architekta cztery egzemplarze projektu domu. Dołączamy je do wniosku o przyznanie pozwolenia na budowę, które składamy w Starostwie Powiatowym. Po pozytywnym rozpatrzeniu i otrzymaniu stosownego dokumentu możemy przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych. Może się jednak zdarzyć tak, że konieczne będzie uzyskanie dodatkowych dokumentów czy opinii specjalistów. Chodzi tu na przykład o pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych od wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdy nasza posiadłość znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Rozpoczęcie budowy
O rozpoczęciu prac budowlanych mówi się od momentu podjęcia prac przygotowawczych do budowy. Rozumie się przez to niwelacje terenu, pomiary geodezyjne, wykonanie przyłączy do infrastruktury technicznej czy budowę pomieszczeń gospodarczych, potrzebnych w czasie budowy. Należy jednak pamiętać o tym aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, zamontować tablicę z informacjami dotyczącymi rodzaju budowanego obiektu, jego parametrach, oraz numerami kontaktowymi z kierownikiem budowy, inspektora nadzoru budowlanego czy projektanta.
Budowa od A do Z
Gdy już uda nam się uporać ze wszystkimi formalnościami, pozwoleniami i tym podobnymi możemy przejść do budowy. Tutaj zaczyna się kilka ważnych kwestii. Zaczynając na doborze materiałów, po wybór fachowców którzy zbudują nam dom. Porozmawiajmy o tej drugiej kwestii. Mamy dwie opcje budowy, Pierwsza zatrudniamy profesjonalistów i zostawiamy wszystko w ich rękach, podczas gdy my tylko płacimy za ich pracę i materiały lub też budujemy metodą gospodarczą. Na czym ona polega ? Mianowicie polega ona na tym, że my wykonujemy mniej skomplikowane prace a do tych z którymi sobie nie radzimy zatrudniamy ekipy fachowców. To my dbamy o zakup materiałów, organizację pracy czy pilnowanie terminów. Wymaga to jednak od inwestorów posiadania sporej wiedzy lub nabywania jej stopniowo, sporo czasu oraz tężyzny fizycznej w celu wykonywania prac fizycznych, często dość ciężkich, Prawdą jest jednak, że dzięki tej metodzie możemy oszczędzić od 15% do 30% pieniędzy przeznaczonych na budowę. Nie należy jednak oszczędzać na wszystkim. Są takie rodzaje prac które należy wykonywać z dużą starannością i przy użyciu najwyższej jakości materiałów, ponieważ wszelki błędy i niedociągnięcia mogą skutkować bardzo dużymi kosztami napraw w przyszłości. Do takich prac należą izolacja fundamentów czy ścian fundamentowych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybór ekipy fachowców którzy wykonają wszystko sami to możemy być o wiele bardziej spokojni. Otrzymamy kosztorys budowy całego budynku jak i poszczególnych etapów. Już na samym początku wiemy ile będzie nas to kosztować i nie musimy się przejmować niespodziewanymi kosztami. Wiadomo musimy się liczyć z większymi kosztami budowy. Jednakże doświadczona ekipa budowlana zbuduje dom o wiele szybciej i bez kosztownych pomyłek. Po wybudowaniu obiektu, pokryciu go dachem i wykonaniu stopów, ociepleniu i poprowadzeniu instalacji otrzymujemy stan deweloperski budynku. Po pomalowaniu ścian, położeniu podłóg i wyposażeniu otrzymujemy stan,, pod klucz” Tutaj kończy się przygoda z budową.
Jak widać budowa domu nie jest taka straszna jak by się mogło wydawać, owszem wymaga trochę pracy, cierpliwości i poświęconego czasu ale efekt końcowy jest tego wart. Jeżeli tylko waszym marzeniem jest posiadanie domu i macie pieniądze aby je zrealizować to nie zwlekajcie. Posiadanie własnych czterech ścian to coś wspaniałego. Mam nadzieję, te rady pomogą wam w spełnianiu marzeń.