ogród

Wady i zalety domów parterowych – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Planując budowę domu mieszkalnego, najczęściej rozpoczynamy realizację swoich planów od zakupu działki budowlanej. Mając do dyspozycji spory budżet, możemy wybierać wśród ofert działek, z pewnością jednak podstawowym kryterium wyboru poza lokalizacją działki będzie jej wielkość oraz sąsiedztwo. Wielkość i sąsiedztwo działki budowlanej znacznie determinuje późniejsze plany, związane z realizacją budynku. Przy wyborze projektu domu zastanawiamy się z kolei nad jego funkcjonalnością, powierzchnią użytkową, rozmieszczeniem na działce oraz układem pomieszczeń. Częstą sytuacją jest dostosowanie rodzaju budynku do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który determinuje kształt, rodzaj technologii budowanych budynków na danym terenie. Kupując działkę budowlaną, warto zapoznać się z takim planem, jeżeli został ustanowiony oraz z wymogami prawnymi, określającymi wymagane odległości, konieczne do zachowania w umiejscowieniu budynku od granicy działki budowlanej. Jeśli jest potrzeba, należy dodać konieczność umieszczenia pasa technicznego, niezbędnego dla przeprowadzenia instalacji mediów w granicy działki, na terenie przez który przechodzi pas techniczny nie może zostać posadowiony budynek z fundamentami. Determinanty, określające warunki zabudowy na działce budowlanej mogą stanowić odpowiedź na pytanie, jaki budynek będzie odpowiedni, jeżeli jednak mają Państwo możliwość podjęcia decyzji, czy lepszy będzie parterowy – bungalow, czy też dom piętrowy, warto rozważyć kilka zalet i wad.

Zalety domów parterowych

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu parterowego, posiadając dużą działkę z pewnością w całym domu docenimy bezpośrednią bliskość natury. Parterowe domy tworzą spójną całość z przynależnymi do nich ogrodami, stwarzając mieszkańcom doskonałe warunki do kontemplowania otaczającej ich przyrody. Dom parterowy powinien być zatem otoczony ogrodem, który stworzy właścicielom wrażenie połączenia w domem, ułatwieniem będą duże, panoramiczne okna, otwieralne, z możliwością bezpośredniego wyjścia do ogrodu. Ogród to podstawa! Umieszczenie wewnątrz roślin pozwoli połączyć bliskość natury z jej namiastka w środku każdego wnętrza. Zalety domów parterowych można rozpatrywać w kategoriach praktycznych. Domy parterowe są z pewnością tańsze w budowie, wykończeniu oraz utrzymaniu. Decydując się na budowę domu parterowego, unikniemy opłaty, związanej z budową stropu miedzy kondygnacjami oraz schodów, łączących obydwa poziomy. Dom parterowy łączy funkcjonalność z poczuciem estetyki. Rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na tym samym poziomie jest wygodne dla starszych mieszkańców, dla których codzienne pokonywanie schodów nie jest wygodne, a może nawet byc niemożliwe. Budowa domu parterowego o powierzchni około 100 m2 jest zdecydowanie mniej kosztowna niż w przypadku budynków piętrowych, dopiero przy powierzchni ponad 150 metrowej różnice ulegają zahwianiu i odmianie. Koszt położenia dachu oraz wykonania ogromnego fundamentu dla budynku parterowego o powierzchni ponad 150 m2 jest niezbyt opłacalny. Do kosztów należy dodać możliwości wytrzymałościowe bryły o tak dużej powierzchni. Udźwig elementów konstrukcyjnych musi być zaplanowany w szczególny sposób. Zaletą budynku parterowego jest rezygnacja z okien dachowych, które pochłaniają spore kwoty, jeżeli ich jakość jest dobra. Osoby, które doceniają budynki parterowe, z pewnością jako zaletę potraktują możliwość zagospodarowania otwartej przestrzeni, umożliwiającej wspólne spędzanie czasu w gronie domowników. Strefa dzienna, zlokalizowana na tym samym poziomie, co sypialnie oraz łazienka, sprawia, że domownicy spędzają czas w niedalekiej odległości, co ma znaczny i pozytywny wpływ na wzajemne relacje.

Wady domów parterowych

Inwestorzy, którzy posiadają niewielką działkę, z powodów praktycznych zdecydują się na budynek piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Realizacja budynku o dwóch kondygnacjach pochłonie większe koszty, jeżeli dom będzie mały. Budynki 150 metrowe i większe zdecydowanie mniej opłacalne są w wersji parterowej. Po pierwsze ze względu na proces budowy. Duże budynki parterowe to ogromny koszt fundamentu, który zajmuje znaczną powierzchnię. Powierzchnia domu zabiera powierzchnię ogrodu, dlatego posiadając niedużą działkę, dom parterowy sprawi, że może zostać niewiele miejsca dla rodzinnej rekreacji przy pięknej pogodzie. Dom parterowy o dużej powierzchni, w którym umieszczone będą dwie bądź trzy łazienki, to dodatkowe koszty instalacji hydraulicznej. O ile w przypadku dwóch kondygnacji, można zaplanować zlokalizowanie instalacji w jednym pionie, o tyle w domu parterowym często trzeba przeprowadzać instalację przez całą bryłę budynku. Praktyczne rozwiązanie nie występuje w tym względzie, ponieważ posiadając więcej niż jedną łazienkę, nie ma możliwości i przede wszystkim chęci lokalizacji tych pomieszczeń w bliskiej odległości. Kolejną wadą budynku parterowego jest wysoki koszt ogrzewania. Bezpośrednie sąsiedztwo całej płyty domu z gruntem stanowi duże źródło utraty ciepła. Obecne sposoby izolacji lub zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwalają uniknąć dodatkowych kosztów i problemów, związanych z chłodem od podłoża, jednak te sposoby również są kosztowne. Zastosowanie dużych okien, sięgających podłoża, jest piękne i urokliwe, jednak z punktu widzenia praktyczności, kosztowne.

Post Author: Admin