Wolnostojąca czy do zabudowy – jaką szafę wybrać?

Szafa to niezwykle istotny mebel bez którego nie może sprawnie funkcjonować żadne mieszkanie. Obecnie na rynku mamy niezliczoną ilość szaf zarówno tradycyjnych, z drzwiami przesuwnymi oraz szaf do zabudowy.

Jaką szafę wybrać do naszego mieszkania?

Szafa to mebel bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w naszym domu. Jest to miejsce w którym przechowujemy nie tylko swoje ubrania, lecz także tekstylia, obuwie, bieliznę i wiele innych gadżetów takich jak: paski, biżuteria, czapki szaliki czy torebki. W tradycyjnych mieszkaniach jeszcze bardzo często można spotkać tradycyjną szafę wolnostojącą, najczęściej w kolorze drewna, natomiast w nowoczesnych mieszkaniach raczej goszczą szafy w zabudowie z drzwiami przesuwnymi, w niezwykle ciekawej kolorystyce. Decydując się na zakup nowej szafy, warto dobrze zastanowić się nad trafnym wyborem. Otóż szafa to mebel z którego korzystamy każdego dnia, dlatego też powinna ona być niezwykle wygodna i funkcjonalna, tak abyśmy mogli bez problemu pomieścić w niej wszystkie potrzebne nam rzeczy. Zbyt mała szafa powoduje, że ubrania są w niej poupychane na siłę i często panuje w nich nieład. Dlatego też warto wybrać szafę która to spełni nasze najśmielsze oczekiwania.

Jakie są zalety tradycyjnej szafy wolnostojącej?

Tradycyjne szafy wolnostojące zazwyczaj są sprzedawane w komplecie z regałami i komodami, tworząc jednolite zestawy do wyposażenia wnętrz. Niemniej jeśli mamy taką potrzebę to możemy zakupić samą szafę, gdyż mebli tych nie brakuje we wszystkich sklepach oraz e – sklepach. Producenci szaf oferują szeroki wachlarz tego produktu. Na rynku mamy dostępne szafy wolnostojące różnego rodzaju oraz różnorodną kolorystykę tego produktu. Ich plusem jest to, że możemy je kupić w częściach, a potem samodzielnie składać w domu. W razie potrzeby szafę wolnostojącą możemy bardzo szybko przenieść do innego pomieszczenia. Ponadto szafy wolnostojące są zazwyczaj tańsze od szaf do zabudowy. W wielu innowacyjnych sklepach można już spotkać szafy wolnostojące sterowane pilotem. Wystarczy tylko w niego kliknąć, a drzwi same się otwierają. Modułowy podział takiej szafy pozwala na dowolną zamianę półek.

Plusy i minusy szafy wnękowej.

Szafy do zabudowy inaczej zwane wnękowymi, to nic innego jak szafy robione na wymiar, które na stałe są przytwierdzone do ściany. Plusem szafy wnękowej jest to, że są one w pełni dostosowane są do potrzeb zamawiającego. Tworzone są na wymiar, co sprawia, że idealnie pasują się do miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Nie ma więc żadnego problemu z wystającymi elementami. Co więcej klient może wybrać sobie materiał, z którego ma być wykonana szafa. Ponadto ma możliwość wyboru koloru drewna bądź metalu. Ponadto zamawiający może jasno się określić, czy drzwi szafy mają być przesuwane czy otwierane w tradycyjny sposób. Wymagający klienci mogą też samodzielnie zaprojektować wnętrze szafy i ustalić ile ma w niej znajdować się szuflad, półek, przegródek czy drążków na wieszaki. Każda półka może mieć inny rozmiar, natomiast wieszaki mogą być ulokowane na różnych wysokościach. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie ze względu na różnorodność wymagań każdego z nas. Z kolei dużym minusem, tego mebla jest to, że nie można go przesunąć, gdyż jego cała konstrukcja opiera się na ścianach i suficie, a co za tym idzie jest do nich przymocowana. Ponadto szafa wnękowa nie należy do tanich.

Jaka szafa jest idealna do przedpokoju, pokoju, a jaka do sypialni ?

W przedpokoju czy na korytarzu zazwyczaj wielu klientów decyduje się na wybór szafy wnękowej. Dzięki jej budowie możemy z powodzeniem wykorzystać całą wolną przestrzeń począwszy od podłogi, aż do sufitu. Ponadto, możliwość dowolnej aranżacji jej wnętrza daje nam możliwość połączenia jej z szafką na buty, czy sprytnie ukrytym pawlaczem oraz miejscem na zbędne rzeczy. Z kolei rodzaj szafy w sypialni, w dużym stopniu zależy od jej wielkości. Jeśli mamy w sypialni sporo wolnego miejsca, to wówczas szafa wnękowa będzie także dobrym rozwiązaniem, bo nie przytłoczy ona całego pokoju, a tylko go wypełni. Natomiast jeśli nasza sypialnia jest niewielka, to wówczas lepiej będzie wstawić do niej małą, zgrabną szafę wolnostojącą, gdyż jej odpowiednik do zabudowy mógłby zdominować pomieszczenie, przez co stałoby się ono niezbyt przyjemne oraz ciężkie. Jeśli natomiast zamierzamy zakupić szafę do urządzonego już pokoju i jest on na tyle duży, by zmieścić w nim szafę wnękową, to będzie ona lepszym rozwiązaniem. Niemniej w pokojach dobrze prezentują się również tradycyjne szafy wolnostojące. Nowoczesny design szaf dostępnych na rynku sprawia, że jest to świetny mebel do każdego pokoju, pod warunkiem, że zostanie ona gustownie dobrany do pozostałych mebli znajdujących się w tym pomieszczeniu.

Funkcjonalność nowoczesnych szaf z drzwiami przesuwnymi.

Szafa z drzwiami przesuwnymi jest meblem uniwersalnym, który to pozwala perfekcyjnie wykorzystać dostępne w pomieszczeniu miejsce. Ich zaletą jest nie tylko pakowność i ustawność, lecz także możliwość pełnego dostosowania do wystroju wnętrza. Szafy przesuwne są niezwykle funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu, gdyż posiadają niezliczoną ilość szuflad, półek oraz drążków na wieszaki. Decydując się na szafę przesuwną warto zwrócić uwagę na to, aby jej minimalna głębokość przestrzeni dla ubrań wieszanych na drążkach wynosiła 55 centymetrów, gdyż pozwala to uniknąć ewentualnych zagnieceń na sukienkach, koszulach czy marynarkach. Ponadto półki z zamontowanymi drążkami powinny mieć odpowiednią wysokość. Optymalna wysokość dla płaszczy czy sukienek powinna wynosić od 150 cm do 170 cm, a dla koszul czy garniturów około 110 cm. Szafę przesuwną warto też zaopatrzyć w wiszące organizery, a także w wieszak na torebki czy apaszki, półkę na buty czy wygodne i głębokie szuflady. Dzięki takim rozwiązaniom możemy w nich przechowywać krawaty, muszki, zegarki czy biżuterię. Ponadto bardzo często wyodrębnia się w szafach przesuwnych miejsce na domowe sprzęty i akcesoria, takie jak odkurzacz czy deska do prasowania. Dzięki temu zastępują one częściowo schowki gospodarcze. Nowoczesne szafy z drzwiami przesuwnymi to niezwykle funkcjonalne meble, w które z pewnością warto zainwestować.

Post Author: Admin