Wybór właściwych frontów meblowych

Osoby budujące lub remontujące swój dom lub mieszkanie staną przed wieloma mniej lub bardziej istotnymi wyborami. Do wszystkich z nich warto podejść na poważnie, aby nasz dom był w pełni dopasowany do naszego stylu i naszych potrzeb. Jednym z pomieszczeń, którego aranżacja powinna być szczególnie ważna, jest kuchnia. Możemy postawić na klasykę, minimalizm, nowoczesność albo retro. Bez względu na wybrany styl pamiętać musimy o tym, aby przestrzeń była przede wszystkim funkcjonalna. Zanim przejdziemy do detali i zakupu odpowiednich sprzętów trzeba zdecydować, jakie meble będą dla nas najodpowiedniejsze. Poniżesz przeczytasz o najpopularniejszych rodzajach frontów meblowych i blatów, co powinno pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Fronty meblowe – przegląd materiałów

Fronty drewniane

Drewno jest bez cienia wątpliwości najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji frontów meblowych, zarówno kuchennych, jak i innych. Nic dziwnego. Drewniane meble są eleganckie, wytrzymałe i ładne. Najczęściej używane gatunki drzew to dąb, świerk, brzoza, olcha, sosna, buk i jawor. Wybór konkretnego gatunku nie jest bez znaczenia. Po pierwsze – ma wpływ na trwałość naszych mebli, po drugie różnią się one między sobą kolorem i widokiem słoi. O wiele bardziej wytrzymałe są fronty wykonane z drewna pochodzącego z drzew liściastych. Są one następnie lakierem bezbarwnym albo woskiem, co służyć ma podkreśleniu usłojenia i unikatowej struktury. Drewniane fronty są bardzo klasycznym i eleganckim rozwiązaniem, dlatego pasują do nich dodatki i sprzęty każdego rodzaju, w każdej stylistyce i kolorystyce. Łatwo stworzyć z drewnianymi mebkami dopasowane i spójne aranżacje. Możliwe jest też wykonanie frontów z drewna taniego drzewa i pokrycie zewnętrznej warstwy płytą fornirową, czyli ścinką z drewna pochodzącego z drożnego, bardziej szlachetnego i ładniej usłojonego drzewa. Drewno jest popularne również ze względu na to, że łatwo poddaje się obróbce, przez co możliwe jest stworzenie wielu różnych, nawet bardzo oryginalnych kształtów. Drewniane fronty mogą też być ozdabiane, postarzane czy malowane tak, aby w pełni odpowiadały osobie, która ma z nich korzystać. Największą wadą mebli drewnianych jest ich dosyć wysoka cena, ale trzeba pamiętać, że jest to zwykle rozwiązanie na lata. Takie meble nigdy nie wyjdą z mody, a dzięki ogromnej trwałości nie stracą nic ze swojej funkcjonalności.

Materiały drewnopodobne

Coraz popularniejsze staje się wykonywanie frontów meblowych przy pomocy płyt fornirowych bądź MDF. Materiał ten powstaje poprzez sprasowanie drewna wymieszanego z różnymi organicznymi związkami. Fronty z materiałów drewnopodobnych wykonane są zwykle z wiórowej płyty, a następnie pokryte fornirem – cienką warstwą naturalnego drewna. Dzięki temu meble są znacznie tańsze od swoich drewnianych odpowiedników, będąc jednocześnie równie trwałe i funkcjonalne. Ich wytrzymałość jest niestety mniejsza, ale przy odpowiednim użytkowaniu powinniśmy móc bezproblemowo korzystać z nich przez lata. Meble z fornirowymi frontami są ładne i eleganckie, ale ponieważ mogą występować w dowolnych kształtach i kolorach, pozwala to na „odrobinę szaleństwa”, jeśli taka mamy akurat ochotę.

Fronty szklane i metalowe

Mimo, że drewno króluje w produkcji frontów meblowych, czasem wykorzystuje się też materiały raczej niestandardowe, takie jak stal albo szkło. Pasują one głównie do nowoczesnych, niebanalnych wnętrz. Wyglądają bardzo elegancko, ale nie nudno. Tego typu meble są zwykle bardzo funkcjonalne i nadają kuchni charakteru, ale są przy tym mniej odporne na uszkodzenia. Wszystko zależy więc głównie od sposobu użytkowania.

Sposób wykończenia

Materiał do wykonania frontów meblowych to nie wszystko. Musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy, aby nasze meble kuchenne były lakierowane, czy matowe. Czym powinniśmy się kierować dokonując wyboru i o czym w szczególności pamiętać?

Fronty matowe

Wykończenie matowe pasuje przede wszystkim do frontów drewnianych albo wykonanych z drewnopodobnych materiałów, choć nie jest to reguła. Pozwala to uwidocznić usłojenie, kolor i naturalne piękno drewna. Matowe wykończenie nadają się głównie do przytulnych pomieszczeń, nadają im naturalnego, ciepłego efektu, działają uspokajająco. Efekt będzie bardziej naturalny niż w przypadku wykończenia lakierowanego. Należy jednak mieć na uwadze, że w niewielkich pomieszczeniach mat może być dosyć przytłaczający, pochłaniający światło i optycznie pomniejszający kuchnię. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkich rozmiarów a jednak zależy nam na matowych frontach warto pomyśleć o dodatkowych źródłach światła, które zniwelują te wrażenie.

Fronty lakierowane

Fronty lakierowane pasują do wszystkich pomieszczeń, również tych małych. Ponieważ odbijają światło, pomieszczenie wydaje się większe. Połyskująca powłoka na naszych meblach to zazwyczaj akryl, laminat albo folia poliestrowa. Wygląd lakierowanych frontów jest imponujący i bardzo elegancki. Niestety, takie wykończenie ma tez swoje minusy. Po pierwsze lakier wpływa na trwałość. Lakierowane powierzchnie są bardzie podatne na uszkodzenia, przebarwienia, rysy itd. Po drugie trudniej zachować je w czystości. Odbijające się w nich odciski, tłuszcz itd. wyglądają bardzo nieestetycznie.

Wybierając odpowiednie fronty powinniśmy kierować się zarówno ich funkcjonalnością, która ma w pełni odpowiadać naszym potrzebom, jak i wyglądem, dopasowanym do naszego gustu, ale też konkretnej kuchni i sprzętów, które będą się w niej znajdować. Nie warto się spieszyć, a kuchnia będzie miała szansę stać się sercem naszego domu, gdzie przebywanie będzie prawdziwą przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Post Author: Admin