zwierzęta w domu

Zalety posiadania w domu zwierzaka

Dom to nie tylko budynek, ale także ludzie i zwierzaki, które w nim mieszkają. To ich wzajemne relacje mają wpływ na to, jaka w domu panuje atmosfera i czy dom tętni życiem. Mówi się nawet, że dom w którym nie ma żadnych zwierząt, nie jest kompletny i brakuje mu duszy. Nic więc dziwnego, że ludzie tak chętnie przyjmują do swoich domów różnego rodzaju zwierzaki.

Najczęściej wybierane przez ludzi zwierzaki domowe

Jeśli do pełnego szczęścia rodzinnego, brakuje Ci już tylko zwierzaczka, masz do wyboru kilka propozycji. Najczęściej wybór pada jednak na koty lub psy, bo są to najbardziej popularne zwierzęta domowe. Jednak musisz sobie zdawać sprawę z tego, że zwierzaki domowe to nie tylko radość i przyjemność z obcowania z nimi na co dzień, ale także ogromna odpowiedzialność i wiele obowiązków. Każde zwierzę wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ochrony i karmienia, koniecznie więc powinieneś się zapoznać z poradnikiem związanym z wychowywaniem psów i kotów. Możesz sobie zrobić krótkie porównanie, które zwierzę jest mniej wymagające i które da ci więcej radości. Koty mają to do siebie, że są samowystarczalne, można je zostawić na cały dzień w domu i nie będzie to dla nich żadnym problemem. Jednak psy są bardziej towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Jak widać, każde zwierzę ma swoje mocne i słabe strony, poniżej pokrótce ci je opiszę.

Lubiący się przytulać kociak

Decydując się na przygarnięcie kota, możesz mieć pewność, że zwierzę to nie sprawi ci zbyt wielu problemów, jeśli tylko w odpowiedni sposób przygotujesz dla niego dom. Nie ważne czy zdecydujesz się na kota rasowego czy zwykłego dachowca, z pewnością będzie cię on grzał w zimowe wieczory i będzie pilnował twojego domu przed szkodnikami, szczególnie takimi jak myszy czy pająki. Każdy kot jest inny, jednak zdecydowana większość kotów jest mało wymagająca. Ich głównym zajęciem jest spanie, jeśli więc zapewnisz mu do tego warunki, często nawet nie będziesz go zauważał, bo na drzemkach kociak spędza kilka godzin dziennie. Pamiętaj jednak o tym, że kotek ma ostre pazurki, które lubi ostrzyć o kanapy, dywany czy ściany. Bardzo ważne jest więc przycinanie mu pazurków w odpowiedni sposób, a także zapewnienie kotu drapaka, dopasowanego do jego wielkości. Inną zaletą posiadania kota jest to, że jest to bardzo czyste zwierzę. Bardzo skrupulatnie dba o swoją higienę i załatwia się tylko w miejscach mu wyznaczonych. Jedynym minusem posiadania kota, może być to, że trzeba go pilnować by nie wychodził na zewnątrz, bo tam czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Jak widać koty nie mają wielu wad, a jedynie zalety. Uwielbiają się przytulać do domowników i towarzyszyć im przy codziennych obowiązkach domowych.

Psi towarzysz zabaw

Kiedy zdecydowanie kusi się posiadanie psa, z pewnością wraz z jego pojawieniem się w domu, stanie się on miejscem wesołym, pełnym rozgardiaszu i dobrej zabawy. Psy są bardzo rozrywkowe i uwielbiają swoich właścicieli. Ich największą zaletą jest wierność i oddanie, mając odpowiednie warunki w domu, będą wiernymi towarzyszami zabaw aż do późnej starości. Wychowanie psa jest czasochłonne, ale konsekwencja przynosi oczekiwane wyniki. Jeśli chcesz by twój pies, był dobrze ułożony, możesz zabrać go na tresurę albo samemu spróbować swoich sił w likwidowaniu jego złych nawyków. Psy mają to do siebie, że uwielbiają wszystko gryźć. Dlatego jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich psich zabawek, jak piłki, gumowe kule, wiązane z rzemyków czy sznurków kości, wtedy mogą ucierpieć twoje meble, buty czy dywany. Psa trzeba też nauczyć higieny, musi on sygnalizować chęć wyjścia za potrzebą. Wychowanie psa jest trudniejsze niż wychowanie kota, ale dobrze ułożonego psa, można ze sobą zabrać praktycznie w każde miejsce i będzie on się z tego cieszył. Jeśli zatem zdecydujesz się na psa, zainwestuj w jego dobre wychowanie a w przyszłości będzie on dla ciebie wspaniałym towarzyszem.

Koszty utrzymania zwierząt

Bardzo ważną kwestią, o której nie możesz zapomnieć jest to, że posiadanie kota lub psa, może cię sporo kosztować. Największe koszty jakie będziesz codziennie ponosił, to te związane z ich karmieniem. Powinieneś zainwestować w karmę dobrej jakości, polecaną przez weterynarzy, która dostarczy zwierzętom wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Jednak taka karma zdecydowanie więcej kosztuje, niż najtańsze produkty dla zwierząt dostępne w marketach. Kolejną kwestią jest zabawa zwierząt, musisz je zaopatrzyć w zabawki, które zajmą im czas gdy ty nie będziesz mógł im poświęcić swojego wolnego czasu. Ich koszt zależy od ich rodzaju i przeznaczenia. No i musisz też pamiętać o żwirku i kuwecie dla kota, albo o solidnej smyczy i kagańcu dla psa, które są niezbędnymi elementami wyposażenia z tych zwierząt. Postaw na lepszej jakości produkty, które będą solidnie wykonane i nie rozpadną się po pierwszym użyciu. Tutaj koszty nie są zbyt wysokie, tym bardziej że produkty te wystarczają na długi okres czasu i nie trzeba ich co tydzień wymieniać.

Jakie zwierzę wybrać?

Jeśli po zapoznaniu się z zaletami i wadami posiadania tych zwierząt, nadal nie wiesz jaką podjąć decyzję, możesz się zdecydować na przygarnięcie zarówno kota jak i psa. Na pewno twój dom tylko na tym zyska, a ty będziesz szczęśliwy mając kocie i psie towarzystwo. Wbrew stereotypom, zwierzęta te spokojnie mogą żyć razem w jednym domu, nie robiąc sobie krzywdy, wbrew przeciwnie, wychowywane razem od malucha, mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi. W ten sposób zapewnisz im towarzystwo, gdy będziesz musieć wyjść z domu, za co na pewno będą ci wdzięczne. Zarówno koty jak i psy, mocno przywiązują się do domowników i są odpowiednim towarzystwem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Post Author: Admin