Żarówki LED – czy warto je wybrać?

Zastanawiasz się, jakie żarówki wybrać jako źródło oświetlenia do swojego domu bądź firmy? Nie wiesz, które rozwiązanie jest najlepsze? Poniżej poznasz wszelkie wady i zalety dostępnych na rynku modeli, które pozwolą Ci podjąć słuszną decyzje, zaoszczędzić pieniądze a także zadbać o środowisko naturalne.

Główne rodzaje domowych źródeł światła

Na rynku znaleźć można trzy główne rodzaje żarówek. Pierwsze z nich to znane wszystkim, wynalezione przez Edisona żarówki żarnikowe, które pracując wydzielają spore ilości ciepła. Alternatywą są dla nich świetlówki energooszczędne oraz coraz popularniejsze żarówki LED. Czym różnią się poszczególne modele?

Żarówki żarnikowe

Przy świetle żarnikowych żarówek wychowała się większość z nas. Mają one zwykle moc 40W lub 60W (dawniej wystepowały także modele 100W, ale te zostały już wycofane z rynku przez unijne regulacje) i są wkręcane do żyrandoli sufitowych i innych lamp. Wielu ludzi korzysta z nich dziś, głównie z przyzwyczajenia, choć problemem jest też często niewiedza, że inne rozwiązania są zwyczajnie lepsze, bardziej oszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu – a przy tym wcale nie droższe. Niemniej jednak jest to rodzaj żarówki, którą coraz rzadziej spotkać można w marketach budowlanych czy profesjonalnych sklepach z oświetleniem. I słusznie, ponieważ zużywają one ogromne ilości energii elektrycznej, są więc zarówno nieekonomiczne, jak i nieekologiczne. Alternatywne źródła światła zużywają aż 10krotnie mniej energii. Kolejnym minusem tradycyjnej żarówki jest emitowanie przez nią ogromnych ilości ciepła, co ma bardzo negatywny wpływ na oprawę, do której jest wkręcona. Wiele materiałów, z których produkowane są obecnie lampy nie jest odporna na tak wysokie temperatury, dlatego mogą łatwo ulec zniszczeniu, wygięciu czy odbarwieniu. Producenci często odradzają lub całkowicie zabraniają używania żarówek tego typu w swoich lampach i żyrandolach, a nie zastosowanie się do tego zalecenia skutkuje nieuznaniem gwarancji.

Żarówki energooszczędne

Energooszczędne świetlówki cieszyły się w ostatnich latach sporą popularnością. Nic dziwnego – w końcu pozwalały zużyć kilkakrotnie mniej energii niż dobrze wszystkim znane „żarówki Edisona” zachowując przy tym tę samą moc świetlną. Żarówki energooszczędne nie produkują tez tak dużej ilości ciepła, przez co mogą być śmiało używane w nowoczesnych modelach lamp i żyrandoli. Ten rodzaj świetlówek występuje w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to tak zwane „quick start”, które rozświetlają się w szybkim tempie, ale niestety nie cieszą się zbyt długą żywotnością. Drugi typ świetlówki energooszczędnej potrzebuje do uzyskania pełnego strumienia świetlnego o wiele więcej czasu, przez co nie sprawdzają się w miejscach, w których światło potrzebne jest nam przez chwile i „na już”, jak na przykład łazienka albo garaż. Jest to ich największy minus, także mimo, że są lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych żarówek nadal sporo brakuje im do ideału.

Żarówki LED

Najlepszym wyjściem zarówno pod względem oszczędności energii jak i praktycznym jest wybór diod LED, zwanych też żarówkami LED lub żarówkami ledowymi. LED to skrót od angielskich słów Light Emitting Diode, oznaczających nic innego, jak diodę elektroluminescencyjną. Umieszcza się je zwykle w opakowaniach przypominających tradycyjne żarówki, dlatego mogą być z powodzeniem używane we wszystkich żyrandolach, lampach i innych urządzeniach. Największym plusem tego typu źródła światła jest bardzo niskie zużycie energii. Tradycyjna żarnikowa żarówka stu watowa daje tyle samo światła, co energooszczędna świetlówka o mocy 24W. Dla takiego samego efektu diody led potrzebują wyłącznie 6W. Jest to spora oszczędność dla naszego budżetu. W przeciwieństwie do energooszczędnych świetlówek żarówki LED świeca pełnią światła w momencie włączenia, nie ma więc przeciwskazań przez używaniem ich w żądnym z pomieszczeń. Wielu ludzi narzeka na barwę światła dawaną prze oświetlenie ledowe, ale w dzisiejszych czasach znaleźć można żarówki o dowolnej barwie, odpowiadające potrzebom konkretnego klienta. Dla wielu osób barierę stanowi wysoka w porównaniu do zwykłych żarówek cena, jednak po pierwsze wraz z rozwojem i zyskaniem popularności przez technologie ledową zwiększyła się rynkowa konkurencja, przez co ceny stały się bardzo konkurencyjne. Po drugie koszt wymiany żarówek zwróci się z nawiązką przy najbliższym rachunku za prąd, bo generują one takie oszczędności energii. Żarówka ledowa ma też o wiele dłuższą żywotność (jest to nawet kilkadziesiąt lat), jest cena jest w pełni adekwatna do funkcjonalności. Niestety na rynku występuje tez mnóstwo diod ledowych o wątpliwej jakości, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na specyfikacje produktu podane na opakowaniu. Jeśli chcemy cieszyć się wszystkimi zaletami LED, musimy kupić produkt najwyższej jakości, najlepiej z jednej ze znanych i cenionych firm takich jak Osram, Philips, Hama czy Samsung. Jest tez coraz więcej rodzimych producentów sprzedających produkty na najwyższym poziomie – jednym z nich jest firma Ledigo. Oświetlenie ledowe jest też dobrym rozwiązaniem dla osób troszczących się o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu przekłada się na znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Dzięki wymianie żarówek na diody LED zyskuje zarówno nasz portfel, jak i cała planeta, jest to więc zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, niosące za sobą szereg dodatkowych korzyści. Wiele osób zastanawia się nad szkodliwością diod LED, nie ma jednak żadnych badań, które by na to wskazywały. Należy oczywiście zachować standardową ostrożność i nie nakierowywać światła diody bezpośrednio na gałkę oczną.

Post Author: Admin