budowanie domu

Zawiłe formalności związane z budową domu

Jeśli marzy ci się własny domek, chcesz by spełniał on twoje wszystkie oczekiwania i masz na to odłożone pieniądze, koniecznie powinieneś poszukać dobrej ekipy budowlanej i wykonawcy, którzy zbudują za ciebie twój domek marzeń. Jednak zanim zaczniesz takiej ekipy szukać, musisz się zająć trudnymi i zawiłymi formalnościami, związanymi z budowaniem domu. Bez dopełnienia tych formalności, nie dostaniesz żadnego pozwolenia na przeprowadzanie poszczególnych etapów budowy. Dlatego już dziś zapoznaj się z listą formalności, które jak najprędzej musisz dopełnić, by jak najszybciej zacząć budowanie domu.

Działka na której ma powstać domek

Na samym początku, musisz znaleźć odpowiednią dla twoich potrzeb działkę budowlaną, na której będziesz mógł postawić budynek mieszkalny. To jak duża ta działka będzie, zależy od tego, jak duży dom chcesz postawić. Po zakupie działki i jej sfinalizowaniu, musisz zorientować się czy działki tej dotyczy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak, to nie będzie żadnego problemu przy uzyskaniu pozwolenia na budowę domu, w innym wypadku będziesz musiał wystąpić o warunki nowej zabudowy. Aby dowiedzieć się, czy działka ma MPZP, musisz się udać do Starostwa Powiatowego albo do Urzędu Miasta, odwiedzając odpowiedni organ. Z kolei by uzyskać wypis czy wyrys z tych dokumentów, możesz poprosić o to dany organ albo też złożyć prośbę przez odpowiedni formularz internetowy na stronie Starostwa czy Urzędu Miasta. To pozwala zaoszczędzić dużo czasu i jest o wiele wygodniejsze. Musisz pamiętać o tym, że na wniosku musisz zawrzeć informacje o tym, jaki numer ma działka, a także dołączyć do wniosku skan z opłaty skarbowej. Urząd może też poprosić o mapkę, aby miał pełny wgląd w to, gdzie działka się znajduje. Czas oczekiwania na wypis i wyrys, a także na informację o tym czy działka ma MPZP, trwa około 2 tygodni.

Działka bez MPZP

Jeśli niestety nie masz szczęścia i działka nie ma MPZP, wówczas musisz wystąpić do odpowiedniego organu o decyzję o warunkach nowej zabudowy. To znacznie wydłuży czas oczekiwania na pozwolenie na budowę domu. Przede wszystkim musisz wypełnić właściwy wniosek, dołączając do niego jednocześnie:
1. Dwie kopie mapy zasadniczej
2. Kopię mapy, z zaznaczonym terenem inwestycyjnym
3. Dokumenty zaświadczające o prawidłowym uzbrojeniu działki
4. Projekt domu ( może być on także w formie strony z katalogu).
Czas oczekiwania na jaki musisz się nastawić, po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów w kwestii decyzji o warunkach zabudowy, trwa około 90 dni.

Projekt domu to podstawa

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, koniecznie musisz wybrać projekt domu. Powinieneś zrobić to dokładnie, poświęcając na to dużo czasu, by mieć pewność, że wybrałeś najlepszy projekt dla ciebie i twojej rodziny, taki który spełni wasze wszystkie oczekiwania w przyszłości. Weź pod uwagę to, że rodzina może ci się w przyszłości powiększyć, przyda ci się więc dom funkcjonalny, który będzie można dowolnie zmodyfikować w dalszych latach. Kiedy wybierzesz już projekt i go zaakceptujesz, poszukaj architekta, który ten projekt dla ciebie zaadaptuje. Zdecyduj się na kogoś zaufanego, którego polecą ci znajomi. Wtedy będziesz miał pewność, że spełni on wszystkie twoje życzenia i prośby. Na tym etapie musisz też zamówić u geodety mapki, które będą przy projekcie potrzebne. Zamów też badania gruntu u geotechnika oraz złóż wniosek o przyłącza do sieci. Zwróć uwagę na to, by projekt który wybierzesz, pasował do wielkości działki i jej lokalizacji. Musi on spełniać wszystkie wytyczne urzędowe w tej kwestii, tak by nie było żadnych niejasności.
Projekt musi zostać poprawnie skonstruowany, by urząd go przyjął i musi zawierać:
-część opisową
-część konstrukcyjną
-część instalacyjną
-część architektoniczną
-część energetyczną.

Pozwolenie o budowę domu

Kiedy dopełnisz już wszystkich opisanych powyżej formalności, możesz wreszcie wystąpić o pozwolenie na budowę. Budowa domku bez pozwolenia nie jest możliwa, więc jeśli dotrwałeś do tego etapu, możesz wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku musisz dołączyć: 4 kopie projektu, dwa specjalne zaświadczenia, konieczne na tym etapie oraz decyzję o warunkach zabudowy. Pamiętaj też o dołączeniu wszystkich pozwoleń, które są niezwykle istotne na tym etapie załatwiania formalności. Na decyzję poczekasz około 65dni roboczych, jeśli oczywiście poprawnie wypełniłeś formularz i dołączyłeś wszystkie niezbędne dokumenty. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, musisz zacząć budowę domu w okresie do 3 lat, później decyzja ta wygasa i od nowa będziesz musiał się starać o pozwolenie na budowę i dopełniać wszystkie formalności.

Budowa domu po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, może ruszyć pełną parą. Pamiętaj jednak by w czasie trwania całej budowy, zawsze mieć pod ręką potrzebne dokumenty, mapki, pozwolenia, bo mogą one się jeszcze raz przydać na różnych etapach budownictwa. Jeśli boisz się załatwiać te wszystkie formalności w pojedynkę, masz obawy że popełnisz błędy lub że czas oczekiwania na pozwolenie na budowę będzie trwał zdecydowanie za długo jak na twoje możliwości, możesz się zdecydować na budowę domu pod klucz z wykonawcą. Wtedy nie musisz się niczym martwić, także formalności zostaną za ciebie załatwione, szybko i sprawnie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na taką ewentualność, mimo że budowa domu z wykonawcą, jest zdecydowanie kosztowniejsza. Ma jednak ona tyle zalet, że wady są mało widoczne. Przeglądając Internet można się natknąć na wiele propozycji deweloperów, oferujących budowę domów jednorodzinnych pod klucz, włącznie z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności urzędowych.

Post Author: Admin