Piękny, zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i doskonałym tłem dla drzew, krzewów i innych roślin. Osiągnięcie zadawalającego efektu wymaga jednak włożenia sporego wysiłku w proces zakładania trawnika, jak i właściwej pielęgnacji gotowej murawy. Istnieją dwa sposoby na założenie trawnika – tradycyjny, z użyciem nasion, oraz poprzez rozłożenie darni z rolki. Czym się one różnią i jakie są zalety każdej z metod?
Czym się różni trawnik tradycyjny od trawnika z rolki?
Oba sposoby mają swoich zwolenników i przeciwników. Trawnik z wysiewu jest tani, ale czasochłonny. Trawa w rolce jest metodą szybką i wygodną, ale kosztowną. Zanim zdecydujesz, który ze sposobów bardziej Ci odpowiada, zapoznaj się z podstawowymi informacjami o każdej z metod.
Trawnik tradycyjny
Zakładanie trawnika tradycyjna metodą zaczynamy od zakupu odpowiednich nasion. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów. Niektóre z nich lepiej rosną w nasłonecznionym miejscu, inne wolą cień. Przy wyborze powinniśmy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu i dobrać rodzaj trawy odpowiedni do miejsca, w którym planujemy ją zasiać. W przydomowych ogródkach stosuje się najczęściej wysiew ręczny. Obszar, na którym znajdować ma się trawnik dzieli się na kilka kwadratów i każdy z nich obsiewa taką samą ilością nasion. Następnie całą powierzchnie należy przegrabić, aby nasiona zostały przykryte niewielka ilością ziemi. Kolejnym krokiem jest utwardzenie gleby, np. przy pomocy deski. Uchroni to nasiona przed wiatrem i pomoże w szybszym ukorzenieniu. Po zasianiu trawy i utwardzeniu podłoża przychodzi czas na podlewanie. Powinno się je stosować raz dziennie, rano bądź wieczorem, przez dwa kolejne tygodnie. Zakładanie trawnika tą metoda jest czasochłonne i wymaga wielu poświęceń, ale ludzie cenią ją sobie ze względu na niską cenę i jakość trawy, która wyrasta z nasion.
Trawnik z rolki
Trawnik z rolki jest szybszą alternatywą dla siewu. Efekt jest niemalże natychmiastowy – zaraz po rozwinięciu darni będzie ona cieszyć nasz wzrok. Wystarczy, że kupimy odpowiednia darń i rozłożymy ją na odpowiednio przygotowanym wcześniej podłożu. Wizualnie nasz trawnik jest gotowy, ale użytkować go będzie można dopiero za dwa-trzy tygodnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, aby osiągnąć wymarzone efekty nie musimy pracować tak ciężko, jak w przypadku trawy z nasion. Niestety wygoda ma swoją dosyć wysoką cenę. Warto przed podjęciem decyzji, która metoda jest dla nas właściwa zadać sobie pytanie, na czym zależy nam bardziej. Trawa w rolce wciąż jest dla wielu osób rozwiązaniem dosyć egzotycznym i nienaturalnym. Trawa z rolki jednak niczym nie różni się od tej wyrośniętej z nasion.
Koszty założenia trawnika
Na dużych powierzchniach stosuje się zwykle tradycyjną metodę wysiewu, ponieważ jest ona o wiele tańsza. Za materiał i robociznę, w tym odpowiednie przygotowanie podłoża, należy zapłacić 7-30zł/m2. Za kilogram mieszanki trawnikowej, która powinna wystarczyć na około 40m2 zapłacimy od 15 do 30zł. Koszty darni z rolki są większe, za m2 zapłacimy od 20-45zł.
Pozostałe informacje
Kiedy zakładać trawnik?
Jeśli chodzi o tradycyjny trawnik, są dwa dogodne terminy wysiewu. Pierwszym z nich jest jesień – okres od połowy sierpnia do października. Nie występują wówczas silne opady atmosferyczne ani bardzo wysokie temperatury, gleba jest wilgotna, trawa zasiana w tym czasie powinna szybko się zakorzenić i nie wymagać szczególnej pielęgnacji. Drugim terminem jest wiosna, od połowy kwietnia do czerwca. Wilgotność powietrza jest wówczas dość wysoka, co sprzyja wysiewowi. Należy jednak uważać na wiosenne przymrozki, które mogą zniwelować nasze starania. Na korzyść darni w rolkach przemawia to, że można ją rozkładać nawet późną jesienią, ponieważ jest ona dosyć odporna na niskie temperatury i mróz, oraz latem, bo jej system korzeniowy jest bardzo silny.
Odpowiednie podłoże
Zarówno wysiew, jak i zakładanie trawnika z rolki wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Jest to pierwszy i najważniejszy krok, od którego zależeć będzie powodzenie naszego trawnika, jego zdrowie i kondycja. Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię z kamieniu, gruzu, śmieci, liści i innych zanieczyszczeń. Następnie gleba musi zostać przekopana. Na tym etapie usuwamy wszystkie chwasty i korzenie. Przekopanie gleby jest zwykle czasochłonne i wymaga sporej siły fizycznej, dlatego warto skorzystać z pomocy glebogryzarki. Przekopaną ziemie należy odżywić przy użyciu odpowiedniego nawozu. Kolejnym krokiem jest wyrównanie i utwardzenie powierzchni. Na to szczególne znaczenie przy wyborze trawy w rolce, która na nierównej powierzchni może się nie przyjąć.
Właściwa pielęgnacja
Zarówno tradycyjny trawnik, jak i darń rozwinięta z rolki wymaga systematycznej i odpowiedniej pielęgnacji. Często zapomina się o tym i trawę zostawia samą sobie. Szybko wtedy psuje się jej kondycja, a co za tym idzie efekt wizualny. Po pierwsze trawnik wymaga w sezonie regularnego koszenia. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy nawieść murawę wieloskładnikowym nawozem. Podlewanie powinno odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu i być dosyć obfite, tak aby woda nawilżyła podłożę na głębokość 15cm. Trawnik z rolki wypada też raz do roku napowietrzyć przy pomocy aeracji. Również po zimie nasz trawnik wymagać będzie specjalnego traktowania. Po pierwsze niezbędne jest grabienie i dokładne uprzątnięcie podłoża, usunięcie gałęzi, liści i innych zanieczyszczeń. Następnie warto zastosować wałowanie, czyli ubijanie murawy. Odpowiednio założony i następnie właściwie pielęgnowany trawnik będzie przez wiele lat ozdoba naszego ogródka, dlatego warto pamiętać o systematyczności.