wakacje z dzieckiem

Zorganizuj dzieciom niezapomniane wakacje!

Ferie letnie to wyjątkowy czas, szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców. Rodzice stają przed wyzwaniem zorganizowania dzieciom wolnego czasu. Wiele osób nie wie jak poradzić sobie z tym zadaniem. Nie jest jednak na szczęście nic trudnego. Jeżeli nie wiemy jak przygotować dla naszych pociech niezapomniane wakacje, skorzystajmy z różnego rodzaju poradników. Wskazówką może być również ten artykuł.

Odciągnij dziecko od telewizora

Nie da się ukryć, że w dawnych czasach nastolatki spędzały znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu. Obecnie, coraz więcej z nich przesiaduje przez ekranem telewizora czy laptopa. Kilkugodzinne oglądanie filmów czy granie w gry nie jest dobrym rozwiązaniem dla dojrzewającego dziecka. Warto więc znaleźć dziecku takie zajęcia, które sprawią, że oglądanie telewizji przestanie być atrakcyjne. Ciekawą propozycją mogą być różnego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu. Na zewnątrz można bawić się w chowanego czy grać na przykład w berka. Przy okazji tego rodzaju zabaw, dziecko zażyje niezbędnej dla zdrowia dawki codziennego ruchu. Warto namawiać pociechy do zabaw z rówieśnikami. Wspólne zabawy z kolegami na świeżym powietrzu sprawią, że dziecko będzie pogodniejsze i bardziej pewne siebie.

W domu też można się świetnie bawić

Jeżeli za oknem pochmurno i deszczowo, dziecko nie będzie mogło brać udziału w zabawach na dworze. Wówczas miejscem do spędzania wolnego czasu pozostaje dom. Aby jednak dziecko nie spędzało takiego dnia wyłącznie przed telewizorem, warto pokazać mu bardziej kreatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest rysowanie. Dzieciaki zazwyczaj lubią tworzyć kolorowe dzieła na kartkach papieru. Warto zachęcić dziecko by spróbowało narysować jakąś postać z bajki albo członka rodziny. Najpiękniejsze rysunki mogą warto oprawić w ramki i ozdobić nimi ściany. Często zdarza się, że domy kultury w okresach wakacji organizują dla najmłodszych konkursy plastyczne. Warto rozejrzeć się czy w naszej okolicy nie ma takiego konkursu. Jeżeli jest, warto zachęcić dziecko do wzięcia udziału w konkursie. Świetnym rozwiązaniem będą również gry planszowe. Co ważne, w rozgrywkach planszowych może brać udział cała rodzina. Tego rodzaju zabawa uczy dziecko zdrowej rywalizacji oraz rozwija umiejętność logicznego myślenia. Do najpopularniejszych gier planszowych należą takie gry jak chińczyk czy monopoly. Klasyczna gra w chińczyka będzie dobra dla najmłodszych a monopoly to świetne rozwiązanie dla starszych pociech. Kolejną ciekawą formą spędzania wolnego czasu w domu jest czytanie. Jeśli mamy małe dziecko warto czytać mu baśnie i bajki. Jeżeli jesteśmy rodzicem nastolatka, warto zachęcać go do samodzielnego czytania. Czytanie książek rozwija bowiem wyobraźnię oraz sprawia, że dziecko łatwiej przyswaja zasady ortografii.

Gotowanie może być fajne

Nie od dziś wiadomo, że dzieci potrzebują kontaktu z rodzicem. Nie każdy rodzic dysponuje jednak dużą ilością wolnego czasu. W dzień wolny od pracy, warto jednak pobyć z dzieckiem. Świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie gotowanie lub pieczenie. Wspólne pieczenie ciasteczek spodoba się każdemu dziecku. Przedszkolaki będą zadowolone z wycinania foremkami różnych kształtów w cieście. Starsze pociechy mogą nam pomóc już w samym przygotowaniu ciasta. Pociechom spodoba się również dekorowanie ciasteczek. Dzięki nauce gotowania dziecko ma okazję nie tylko miło spędzić czas, ale również nabyć cenne umiejętności. Słodkimi wypiekami warto pochwalić się przed członkami rodziny. Pięknie udekorowane babeczki mogą być wspaniałą ozdobą pikniku organizowanego na świeżym powietrzu. Po skończonym gotowaniu, warto poprosić dziecko o pomoc w sprzątaniu. Dzięki temu zrozumie ono, że kuchnia powinna być czysta przed kolejnym gotowaniem czy pieczeniem.

Wyjedź gdzieś z dzieckiem

Jeżeli mamy czas i fundusze, warto zabrać dziecko na wycieczkę. Nie musi to być długi wyjazd. Czasami nie zdajemy sobie bowiem sprawy jak wiele atrakcji znajdziemy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Być może w naszym mieście organizowana jest ciekawa wystawa w muzeum? Takie doświadczenie może być niezwykle cenne dla dziecka. Możemy również zabrać naszą pociechę do ogrodu zoologicznego. Wizyta w zoo ma szereg zalet. Dzięki niej nasze dziecko nauczy się rozpoznawać gatunki zwierząt, nawet tych egzotycznych. Wspaniałym pomysłem będzie również zabranie dziecka na lody oraz do kina. Wszyscy wiemy, że popcorn oraz gazowane napoje są niezdrowe, ale od czasu do czasu warto zrobić wyjątek i pozwolić dziecku na spożycie ich.

Bądź otwarty na propozycje dziecka

Bardzo dobrze, jeżeli rodzice starają się zorganizować dzieciom fajne wakacje. Niezależnie od wieku dziecka, ważna jest kontrola tego co ono robi. Jeżeli dziecko jest jeszcze małe, warto mieć je na oku podczas codziennych zabaw. W przypadku nastolatków, można i należy taką kontrolę nieco poluzować. Jeżeli dziecko wychodzi na zewnątrz bawić się z kolegami, nie kontrolujmy go. Wystarczy ustalić godzinę powrotu dziecka do domu. Warto być również otwartym na pomysły dziecka. To dziecko bowiem wie najlepiej jakiego rodzaju aktywności sprawią mu radość. Często bywa tak, że zajęcie, które podoba się rodzicowi, w żaden sposób nie przynosi radości dziecku. Jeżeli wiemy, że nasz syn czy córka nie lubi rysować, nie namawiajmy ich do tego. Dzieciaki mają zazwyczaj bogatą wyobraźnię i nierzadko zdarza się, że przy organizacji różnego rodzaju zabaw, ponosi je fantazja. Nie bądźmy więc zaskoczeni, jeśli po zabawie w domu pokój dziecka będzie przypominał pobojowisko. Bądźmy jednak wyrozumiali. Nie karzmy dziecka, a jedynie wytłumaczmy mu, że po skończonej zabawie należy posprzątać. Takie zachowanie nauczy dziecko odpowiedzialności za swoje czyny.

Podsumowując, pomysłów na spędzenie ciekawych wakacji jest całe mnóstwo. Znajdziemy je na blogach internetowych, a także w różnego rodzaju kolorowych poradnikach. Ważne jest, aby rodzice brali czynny udział w organizowaniu dziecku wakacji. Należy również pamiętać o tym, by w miarę możliwości poświęcać dziecku swój wolny czas.

Post Author: Admin